Școala Gimnazială nr. 9 "Nicolae Orghidan" Brașov
Contactează-ne: 0368/464770

”Children’s Voices for a New Human Space” (Vocea Copiilor pentru un Nou Spațiu Uman)

Școala Gimnazială Nr.9 ”Nicolae Orghidan” Brașov este implicată în Proiectul  ERASMUS+2018-1-IT02-KA201-048371, în perioada 2018- 2021,  numit  ”Children’s Voices for a New Human Space” (Vocea Copiilor pentru un Nou Spațiu Uman), coordonat de d-na prof. înv. primar Melcu Cornelia, ce are ca scop promovarea competențelor democratice și interculturale prin educație și implementarea RFCDC, a Consiliului Europei în învățământul primar, al cărui autor este Martyn Barrett din Universitatea din Surrey – UK  . Alături de școala noastră, partenerii implicați în proiect sunt:

Școala “Giuseppe Cirincione” – Bagheria, ITALIA, Școala “Ivan Vazov” – Mezdra, BULGARIA, Școala “Slettebakken” – Bergen, NORVEGIA, Școala “Manuel Foguet” – Vinaros, SPANIA, Universitatea din Palermo – ITALIA, Universitatea din Bergen – NORVEGIA, Associazione “Identità Sviluppo Integrazione” ONLUS – ITALIA și RODAX Management – ROMÂNIA.

Activitățile proiectului sunt:

  1. Curs de formare CVS pentru profesori
  2. Curriculum CVS pentru copii
  3. Aplicație de supraveghere CVS pentru profesori
  4. Studiu CVS

Cadrele didactice prof. înv. primar Bordaș Maria – Magdalena și prof. înv. primar Muntean Andrada, din școala noastră au implementat la clasă curriculumul pentru copii, iar activitățile la care au luat parte, au fost surprinse în fotografiile de mai jos. Elevii au participat și la studiul CVS. 

Mai multe detalii găsiți pe site-ul proiectului: 

www.cvs-project.eu