Germana pentru generaţia click

Şcoala Gimnazială nr. 9 „Nicolae Orghidan” Braşov, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Brașov a organizat, în data de 09.12.2022, concursul interşcolar Crăciunul în tradiţii germane, ediția a III-a, activitate din cadrul proiectului „Germana pentru generaţia click”.

Concursul a evaluat, în cele două secţiuni ale sale, 142 de lucrări realizate de elevi din 12 școli gimnaziale sau licee, care studiază limba germană ca limbă străină. Copiii au redactat texte în care au prezentat obiceiuri de Crăciun sau elemente de cultură și civilizație dintr-o țară vorbitoare de limba germană, au realizat postere, afișe, sau felicitări cu mesaje în această limbă stăină.

În școli au fost răspândite tradițiile și obiceiurile germane legate de Sărbătoarea Crăciunului, iar elevii au fost puși în situația de a cunoaște elemente de cultură internațională și de a-și dezvolta competențele de comunicare orală și scrisă în limba germană.

Frohe Weihnachten und ein gutes Neues Jahr!🎄

Coordonator: prof. Delia Gruescu