Școala Gimnazială nr. 9 "Nicolae Orghidan" Brașov
Contactează-ne: 0368/464770

„TRECUT ROMÂNESC – VIITOR EUROPEAN”

Scopul proiectului:

Sensibilizarea elevilor față de evenimentele marcante ale istoriei naționale și europene, precum și dezvoltarea de atitudini și valori necesare dezvoltării personale în context european.

Scurtă descriere:

Studierea istoriei ca disciplină școlară are o importanță deosebită în dezvoltarea gândirii critice, precum și în promovarea, susținerea valorilor europene și democratice. Prin studiul trecutului național elevii descoperă modele de urmat, cinstesc cum se cuvine principalele evenimente și valori naționale. Proiectul își propune să ofere elevilor posibilitatea de a descoperi și a reprezenta teme cu caracter național și european. Elevii vor participa la activități diverse: expoziții, prezentări Power Point  sau Prezi, concursuri.

Prin această implicare susținută va crește gradul de responsabilizare a elevilor față de moștenirea culturală pe care ne-au lăsat-o înaintașii noștri, dar și față  de apartenența la o comunitate de valori și atitudini democratice europene.

Organizatori:

– Școala Gimnazială Nr. 9 „Nicolae Orghidan” Brașov

– Școala Gimnazială Nr. 6 „Iacob Mureșianu”  Brașov

– Școala Gimnazială Nr. 19 Brașov

– Colegiul Național de Informatică ”Gr. Moisil” Brașov

Parteneri:

  • Inspectoratul Școlar al Județului Brașov
  • Biblioteca Județeana George Barițiu Brasov
  • Muzeul Casa Mureșenilor Brașov