Traffic Snake

În anii școlari 2014-2015 și 2015-2016 în școală s-a desfășurat proiectul internațional ,,Traffic Snake” care este o campanie creată pentru a încuraja mersul pe jos și cu bicicleta la școală, având ca principal grup țintă elevii și părinții acestora. Campania constă într-un joc distractiv și ușor de implementat. Pe lângă jocul efectiv, fiecare școală participantă este încurajată să organizeze acțiuni conexe și să educe elevii cu privire la aspecte legate de trafic și mobilitate, mediu înconjurător și sănătate. Pentru a răspândi această bună practică în Europa, a fost creată Rețeaua Traffic Snake Game, formată în momentul de față din Coordonatori Naționali ai Campaniei (CNC) din 19 țări europene.