Școala Gimnazială nr. 9 "Nicolae Orghidan" Brașov
Contactează-ne: 0368/464770

Responsabil: fii responsabil, fii solidar- Redu, Reutilizează, Reciclează, oferind o nouă şansă persoanelor dezavantajate

Titlul proiectului: ,,Responsabil: fii responsabil, fii solidar- Redu, Reutilizează, Reciclează, oferind o nouă şansă persoanelor dezavantajate”-  concursul ECOŞCOLARUL

Tipul proiectului: Proiect naţional (12 şcoli)

Scopul proiectului:

Colectarea de deşeuri de echipamente electrice şi electronice de către elevii şcolilor participante cu scopul de a creşte gradul de informare cu privire la importanţa protecţiei mediului, reciclării şi reutilizării acestor deşeuri în respectul normelor de mediu şi de securitate

Scurtă descriere:

Prin participarea la proiectul ,,RRResponsabil: fii responsabil, fii solidar- Redu, Reutilizează, Reciclează, oferind o nouă şansă persoanelor dezavantajate” şi la concursul ECOŞCOLARUL, elevii de la Şcoala Gimnazială Nr. 9 ,,Nicolae Orghidan” Braşov au învăţat că putem contribui la protejarea mediului prin colectarea şi reciclarea deşeurilor de echipamente electrice şi electronice.

Au descoperit că reciclarea este utilă, dar şi distractivă. Ei au creat mascota şcolii, roboţelul NICTRON 9, din componente IT reciclabile.

O experienţă deosebită pentru elevi a fost vizita la reciclatorul local.

Au fost foarte încântaţi când au aflat că sunt ecoşcolarii care au câştigat concursul (Premiul I), astfel contribuţia lor la protejarea mediului prin colectarea DEEE (920 kg) fiind răsplătită cu o tablă interactivă şi un videoproiector.

Prin implicarea elevilor, a părinţilor, a cadrelor didactice şi a comunităţii în astfel de acţiuni, dorim să ne asigurăm că Pământul, casa noastră, va rămâne viu.

Parteneri:

Asociaţia Ecotic

Asociaţia Ateliere Fără Frontiere