Școala Gimnazială nr. 9 "Nicolae Orghidan" Brașov
Contactează-ne: 0368/464770

ROMÂNIA, TE IUBESC!

Marea Unire din 1918 a fost şi rămâne o filă miraculoasă a istoriei româneşti. Desăvârşirea unităţii naţionale a poporului român este fapta istorică a întregii naţiuni române, realizată prin vrerea unui neam dornic de unitate şi cu iubire de neam.

ARGUMENT:

Ziua de 1 Decembrie 1918 marchează bilanţul luptei românilor pentru întregire statală, care vine să încununeze precedentele acţiuni ale fraţilor din Basarabia (9 aprilie 1918) şi Bucovina (15 / 28 noiembrie 1918). Poporul român a valorificat conjunctura internaţională creată în urma primului război mondial şi a ştiut să se afirme în contextul mişcării de eliberare a popoarelor şi al victoriei principiului naţionalităţilor în Europa. 1 Decembrie este Ziua Naţională a României. Şi noi, românii trebuie să simţim româneşte şi să cunoaştem semnificaţia acestui eveniment.Micii şcolari trebuie învăţaţi că istoria neamului românesc este ea însăşi o lecţie de viaţă, voinţă şi iubire! Călăuziţi de aceste fapte am propus următorul proiect şi credem în puterea acestuia de a uni şi a călăuzi spirite.

Obiective urmărite:

-ÎNŢELEGEREA SEMNIFICAŢIEI ZILEI DE 1 DECEMBRIE;

-CUNOAŞTEREA UNOR REPERE ISTORICE CU PRIVIRE LA „MAREA UNIRE” DE LA 1 DECEMBRIE 1918;

-REALIZAREA UNOR POSTERE PE TEMA AMINTITĂ;

-PREZENTAREA UNOR MOMENTE ARTISTICE ÎN GRUP.