Școala Gimnazială nr. 9 "Nicolae Orghidan" Brașov
Contactează-ne: 0368/464770

ERASMUS+ „THE ODD ONE… IN!”

Școala Gimnazială Nr.9 ,,Nicolae Orghidan” Brașov este parte a unui nou proiect Erasmus+, Acțiunea Cheie 2, parteneriate strategice numai între școli, începând cu 1 septembrie 2017. Proiectul se va încheia la 31 august 2019 și are parteneri din şapte  țări europene: Italia, Grecia, Polonia, Portugalia, România şi Spania,. Titlul proiectului este THE ODD ONE… IN! nr. de referinţă 2017-1-EL01-KA219-036199_2.

Proiectul se axează pe diversitate și pe conștientizarea dezvoltării emoționale. În zilele noastre, criza imigrației domină Europa și face diversitatea o problemă emergentă. Cu toate acestea, a existat întotdeauna un caz în care cineva  nu este acceptat : faptul că vine dintr-o altă țară, are altă religie, provine din medii culturale diferite, se confruntă cu probleme personale sau familiale, suferă de o dizabilitate sau de o boală, nu corespunde  stereotipurilor sociale.  Prin acest proiect, nu intenționăm să facem ,,ciudatul” familiar, ci, mai ales, să ajutăm copiii și tinerii să dezvolte metode de a accepta şi a se cunoaşte mai bine.