Mobilitatea scurtă de învățare a elevilor- Erasmus+ cu nr. 2023-1-RO01-KA121-SCH-000128352

Mobilitatea scurtă de învățare a elevilor din școala noastră la Școala Primară Kofinou, Cipru, derulată în cadrul proiectului Erasmus+ Our European Journey to a Successful  Future, cu nr.de ref. 2023-1-RO01-KA121-SCH-000128352, a avut loc între 22 și 28 aprilie 2024.  A fost o lecție adevărată de prietenie fără frontiere, acceptare, empatie și solidaritate, prin intermediul unor activități care au inclus artă, teatru, gastronomie, robotică, sport, dans, științe, limbă și literatură. Felicitări, deopotrivă, gazdelor noastre și participanților! O parte din inima noastră e acum acolo, alături de oameni adevărați ce ne-au făcut să ne simțim acasă și alături de care am învătat atâtea lucruri…

Iată câteva din gândurile participanților:

„Am învățat că toți suntem diferiți și că indiferent din ce cultură facem parte trebuie să fim buni unii cu ceilalți. Cel mai mult mi-au plăcut copiii, deoarece s-au comportat frumos cu noi, dar mai ales între ei”. Sofia Iordăchescu

„Am învățat că fiecare om se poate schimba în bine și că trebuie să le dăm tuturor o a doua șansă. În Cipru, am văzut o școală unită atât social, cât și cultural. Aspectul nu face omul diferit, ci modul în care influențează acesta viața celor din jur”. Victor Popa

„O lecție pe care am primit-o toți a fost că, deși dacă suntem diferiți, cu toții suntem oameni. Cel mai mult mi-au plăcut copiii și profesorii, droarece au fost foarte ospitalieri. Mi-a mai plăcut comportamentul copiilor”. Mara Leșanu

„Am invatat multe din mobilitate, de exemplu că unii oameni sunt foarte buni, și dăruiesc pentru a-I face fericiți pe alții”. Radu Pîrvan

„Eu am învățat că trebuie să îi ajutăm pe toți cei care au nevoie, Foarte mult mi-a plăcut că am putut sa ne integrăm foarte ușor și am mai fost surprins că elevii de la școala gazdă se înțelegeau atât de bine. De asemenea, am înțeles că nu contează de unde vii sau cum ești,  pentru că trebuie să ne acceptăm cu toții”. Victor Grămadă

„Copiii din Cipru au fost de diferite culturi, singura barieră între ei fiind limba. Se înțelegeau, se acceptau și se ajutau între ei. Au o scoală superbă cu profesori  foarte darnici  și apropiați de elevi. Am învățat cât de important este sa ajuți (te face sa te simti foarte bine). Consider că a fost cea mai bună experiență din viața mea”. Ștefan Rusu

„Mobilitatea din Cipru ne-a ajutat să ne dezvoltăm comunicarea în limba engleză, să ne îmbogățim cunoștințele despre cultura, istoria si geografia Ciprului. În mobilitate noi am fost toleranți si respectuoși atât cu noi, cât și cu oamenii din jurul nostru.

Școala Primară Kofinou învață elevii să fie darnici, iubitori și înțelegători cu ceilalți. Cu ajutorul acestor valori morale, copiii au puterea de a schimba lumea, de a transforma răul în bine și urâtul în frumos.

M-a uimit faptul că nu erau doar elevi ciprioți, ci erau și refugiați (elevi din Siria, Somalia, Ucraina, etc) și toata lumea era integrată la școală, iar bullyingul, cât și comportamentele neadecvate nu existau. A fost o experiență unică și interesantă, care merită împărtășită”. Natalia Puchianu